Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Lom
MěstoLom

Úřední hodiny

PO: 08:00-12:00 / 13:00-17:00
ÚT: 08:00-12:00 / 13:00-14:00
ST: 08:00-12:00 / 13:00-17:00
ČT: 08:00-12:00 / 13:00-14:00
PÁ:  pouze po domluvě

Titulka1

HOMÉR

Ohlédnutí rok po volbách se starostkou Lomu

 

27.10.2011 V. Šoltysová

RozhovorPrvní rok ve funkci má za sebou starostka města Lomu Kateřina Schwarzová (Severočeči.cz). V novodobé historii Lomu je to první žena ve vedení lomské radnice. Nové vedení města slibovalo ve svém volebním programu spoustu zásadních změn i novinek. Jak se v Lomu daří, či nedaří naplňovat volební sliby a kolik práce mají dnes na radnici za sebou, hodnotí svým pohledem první žena na radnici Kateřina Schwarzová.

 

Nebývá zcela běžné, aby město řídila žena. Jaká je pozice ženy starostky?

To, že jsem žena, mi žádné přednosti či úlevy nepřináší, spíše naopak. Mám velmi mnoho práce, protože kromě starostí o naše město se ještě starám o rodinu a domácnost, máme 12letého syna. Pomáhá mi ale velmi můj manžel, jak už s prací pro město Lom a jeho občany (je zastupitelem a radním Lomu), tak i doma. Nemyslím, že pozice ženy – starostky je těžká. Byla jsem rodiči vychována k pracovitosti a občas mám trošinku problém se svou upřímností a přímočarostí – ne všichni, s nimiž jednám a hovořím, ji skousnou. Nemám žádný problém s komunikací s kolegy, ať muži či ženami. Vyžaduji pouze upřímnost a pracovitost, to je úplně jednoduché. Stejně tak jednám se všemi občany.

 

Co vás jako starostku těší?

Jsou to obyčejné věci – opravili jsme a natřeli zastávky a těší mne, byť je to maličkost, že jsou stále pěkné a nezničené. Mám radost, když dostanu poděkování od Lomáků, že je město čisté a udržované. Těší mě, že mohu vyjít vstříc, pokud mě někdo požádá o pomoc - občané si pro mě přijdou až domů či zavolají, a to i o víkendu a já jim pomáhám řešit problém. Těší mne naše Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Lom – je znovu akceschopná, skládá se z úplných nováčků, ale i staronových dobrovolných hasičů. Absolvují cvičení, ale hasí i požáry. Vše zvládají na jedničku a já jsem na ně hrdá.

 

Jako Severočeši jste ve svém volebním programu deklarovali především pořádek, zvýšenou čistotu a bezpečnost v Lomu. Co se v tomto směru podařilo konkrétně?

Připravujeme příspěvkovou organizaci Městské služby Lom, jež budou obdobou technických služeb. Část odboru rozvoje majetku a investic společně s dělníky se stanou jádrem těchto městských služeb. Bezplatně svážíme zelený odpad, tak abychom předešli zakládání černých skládek ve městě. Opravujeme komunikace a chodníky, autobusové zastávky, kdy jsme jednu z nich dokonce přemístili podle přání občanů. Do zastávek jsme instalovali lavičky. Jednáme s dopravci o zvýšení frekvence jízd autobusů. Chceme posílit spojení s Litvínovem, ale také mezi horní a dolní částí města. Pro uklidnění rodičů, kteří se obávají o bezpečnost svých dětí při cestách do a ze školy, budeme provozovat školní autobus. Pro to, aby se život v Lomu stal bezpečnějším, zřídíme městskou policii. Zrealizovali jsme pult centrální ochrany, který slouží k ochraně majetku občanů Lomu…

 

 

Prioritou současného vedení je i zlepšení služeb ve městě. Jak se vám daří v této oblasti?

Za hlavní úkol jsem si dala změnit městský úřad v moderní a plně fungující instituci, která pracuje pro naše město a jeho občany. Tři původní pokladny, jež sloužily k vybírání různých druhů poplatků a byly umístěny v různých částech úřadu, jsme sloučili do jedné, umístěné v přízemí úřadu. Občané již nemusejí zbytečně chodit z jedné části úřadu do druhé. Zrušili jsme funkci tajemnice, povinnosti tajemnice jsem se souhlasem Krajského úřadu převzala do své kompetence starostky. Vytvořili jsme nové webové stránky našeho města, založili jsme si vlastní měsíčník Lomská radnice… Jednáme s bankovní institucí o instalaci bankomatu v Lomu. Vstoupili jsme v jednání s lékárníkem, s nímž jednáme o zřízení a provozování lékárny v Lomu. Změnili jsme provozní dobu sběrného dvora, tak aby byla pružnější a dostupnější. Novinkou je také možnost civilního svatebního obřadu v atraktivním a nevšedním prostředí našeho kostela Nejsvětější Srdce Páně v Lomu. Perfektně fungují schránky důvěry, které jsou umístěny po Lomu a do nichž mohou občané vhazovat své podněty, náměty, připomínky, na které se snažíme reagovat.

 

Když už zmiňujeme služby, tak velkým přáním Lomáků bylo mít ve městě společné místo setkávání. Máte tady už takové?

Zprovoznili jsme kavárnu příhodně nazvanou U Radnice, což je v Lomu ojedinělý podnik, kde mají občané možnost posedět a v klidu si pohovořit. Tato kavárna by měla také přispět ke zvýšení úrovně pohostinských služeb u nás. Snažíme se touto cestou také podporovat podnikání v Lomu, kdy se snažíme nebytové prostory pronajímat za minimální nájemné, aby to na rozjezd neměli podnikatelé těžké a aby Lom začal opět žít a nebyl mrtvý.

 

Pro město, jako je Lom, to asi není tak snadné vybavit a provozovat městskou kavárnu...

Rekonstrukce kavárny byla zahrnuta do rozpočtu na rok 2011, protože nebytový prostor, kde kavárna vznikla, byl vytipován jako nejvhodnější. Rekonstrukci si dům navíc plně zasloužil - je atypický a je dominantou města, na strategickém místě a nelze jej minout. Tyto prostory jsme pak nabídli podle zákona o obcích k pronájmu za účelem provozování kavárny.

 

Jak jste sháněli zájemce na pronájem?

Zveřejnili jsme záměr a také jsme uveřejnili inzerát v médiích. Nakonec se zájemce přihlásil, ale pouze jediný, a po projednání v Radě města Lomu jsme mu prostory pronajali. Na jakýsi rozjezd, na dobu jednoho roku, jsme stanovili nájem za jednu korunu. Služby a vše ostatní si nájemce hradí sám, a navíc zřídil dvě pracovní místa.

 

Proslýchá se, že jeden ze zdejších zastupitelů označil celou záležitost za diskriminaci podnikatelů ...

Pronájem za symbolický poplatek není nic neobvyklého, funguje to tak i v jiných obcích a městech, které podporují svůj rozvoj a rozvoj podnikání. V žádném případě nejde o „diskriminaci“ ostatních podnikatelů, jak rád v médiích sděluje jeden z opozičních zastupitelů za hnutí OMMO. Jednak by si měl pan zastupitel nastudovat přesně definici diskriminace dle diskriminačního zákona, tak jak mu poradili úředníci z Ministerstva vnitra ČR, neboť právě tam a nejenom tam pan zastupitel poslal svou stížnost na vedení města Lomu. Dokonce poslal svou stížnost i hejtmance a padla i trestní oznámení na Policii ČR.

 

Čeho se stížnosti konkrétně týkají?

Všeho. Pan zastupitel si totiž stěžuje na vše. Na práci vedení města, na hospodaření, na usnesení z rady města a zastupitelstva města, rovněž tak na zápisy z rady a zastupitelstva města. Zřejmě ani po pěti letech v komunální politice, kdy v minulém volebním období seděl v Zastupitelstvu města Lom za KSČM, nepochopil, že se nikdy nemůže shodovat zápis s usnesením.

 

Už je z kontrol nějaký výstup?

Obě zmiňované instituce provedly kontroly, jež ukázaly, zřejmě k nemalému zklamání pana zastupitele, že jsme nepochybili. Ovšem, a to mě mrzí, pan zastupitel byl ze strany ministerstva vnitra upozorněn taktně na fakt, že by měl znát přinejmenším zákon o obcích a mít jako zastupitel i povědomí o zákonech ostatních - zákon o veřejných zakázkách, zákon o finanční kontrole, stavební zákon, zákon o přezkoumávání hospodaření územních samosprávních celků a dobrovolných svazků, správní řád. Určitě by měl znát Listinu základních práv a svobod a Ústavu ČR, antidiskriminační zákon, když už se jím ohání a to i v médiích. Nejvíce mě mrzí, že pan zastupitel dělá ostudu nám všem zastupitelům města Lom, neboť jak jsem měla možnost číst jeho stížnosti či podání, byly plné hrubých chyb a již zmiňované neznalosti. Pan zastupitel ve všem, co tvoříme a snažíme se v Lomu budovat pro naše občany, vidí porušení zákona, nekalost či dokonce lumpárnu. Jako zastupitel města by měl také znát zákon o právu shromažďovacím, protože pak by jej nemohl obejít a porušit. V současné době byl potrestán za porušení zákona o shromažďování, neboť svolal veřejné shromáždění, aniž by předem informoval MÚ Lom.

Budu velmi ráda, když pan zastupitel konečně pochopí, co je skutečná práce pro město a jeho občany a místo výmyslů se raději aktivně zapojí a začne plnit sliby, kterými před volbami lákal voliče. Má možnost spolupracovat a skutečně pracovat pro město a jeho občany.

 

Kdybyste měla možnost změnit nějakou věc ve městě, která by to byla?

To je velmi těžká otázka, protože je toho opravdu mnoho, co bych v Lomu chtěla změnit a je opravdu mnoho věcí, které Lom a Lomáci potřebují. Kdybych opravdu měla tu moc, tak bych si přála pro každého občana Lomu to, aby byl spokojený a šťastný v našem městě, aby dostal a měl vše, co k spokojenému a šťastnému životu v Lomu potřebuje a aby byl každý Lomák hrdý na naše město.

Děkuji za rozhovor

Aktuálně

Odkazy

Povodňový systém

logo Povodňový systém obcí Ústeckého kraje

Destinační agentura Krušné horyPartneři města:

 logo unipetrolu
 logo severočeská vodárenská
logo krušnohorské uzeniny JaJ Radoš
logo Severočeská energetická

 

Vyhledavač firem

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Mohlo by Vás zajímat


nahoru