Vláda od 14. října zpřísnila preventivní opatření

Od středy 14. října dochází na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 12. října 2020. Rozhodla rovněž, že ze státních rezerv uvolní 190 000 respirátorů typu FFP2 a milion roušek pro těžce hendikepované osoby, a schválila také uvolnění až 205 milionů korun na nákup remdesiviru.

Vláda po celodenním jednání s odborníky, sociálními partnery i zástupci opozice odsouhlasila nová krizová opatření, kterými chce zvrátit nepříznivý vývoj pandemie nemoci covid-19.

Shromažďování

Od 14. října není možné na jednom místě, ať už venku či uvnitř, organizovaně či nikoli, až na přesně specifikované výjimky se shromáždit v počtu více než šest osob. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny. Výjimku budou mít pouze hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Na veřejnosti bude zcela zakázáno konzumovat alkoholické nápoje.

Školy

Od 14. října jsou zcela uzavřeny i školy základní, družiny a školské kluby. Otevřeny by měly být 2. listopadu. Ošetřovné by mělo zůstat na 60 procentech s minimem 400 korun denně. Zajištěna bude péče o děti ve věku 3-10 let zaměstnanců bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších složek integrovaného záchranného systému, hygienických stanic a také poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, aby nebyl ohrožen chod kritické infrastruktury a zdravotnických a sociálních zařízení.

Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnost. Pracovní povinnost se týká studentů vybraných ročníků lékařských fakult, farmacie, zubního lékařství a vyšších odborných a středních zdravotnických škol.

Roušky

Lidé si musí od 13. října nově nasadit roušky či jiné ochranné prostředky dýchacích cest i na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy.

Omezení sociálních služeb

Vláda rovněž obnovila omezení provozu sociálních služeb a zákaz vycházet mimo objekt či areál zařízení pro klienty sociálních služeb, jako tomu už bylo na jaře, a přijala opatření, aby občané, kteří žádají o poskytnutí nepojistných sociálních dávek, nemuseli chodit na úřady se žádostmi, ale aby úřady přijímaly žádosti elektronicky, nebo je automaticky prodlužovaly.

Pomoc

Vláda rovněž rozhodla, že ze státních hmotných rezerv uvolní 190 000 kusů respirátorů typu FFP2 a 1 000 000 roušek, které bezúplatně poskytne osobám pobírajícím invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a osobám mladším 18 let, kterým byl přiznán průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P. Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí. Tamtéž se dozvíte i tom, že stát zajistí i osobní ochranné prostředky pro zaměstnance zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a ohrožené děti, kterým poskytují péči i během nouzového stavu.

Vláda schválila také uvolnění až 205 milionů korun na zajištění nákupu léčivého přípravku Veklury, který obsahuje léčivou látku remdesivir. Nákup proběhne prostřednictvím Evropské unie a Česká republika má aktuálně přislíbeny dodávky 10 000 vialek pro říjen, tj. léčbu pro cca 1 650 pacientů, a zvyšující se dodávky pro další měsíce. Částka, kterou vláda uvolnila z vládní rozpočtové rezervy, představuje náklady na úhradu dodávek na dva měsíce.

Vláda schválila také návrh novely zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí. Novela prodlužuje časovou působnost zákona, který umožňuje pořadatelům odložit vrácení vstupného na akce, které se měly uskutečnit po dobu účinnosti novely, ale kvůli probíhající epidemii musely být zrušeny, až do 30. září 2021.

Přehledně: Jaká další opatření platí od 14. 10. 2020

Školy

• Zavírají se všechny školy s výjimkou škol mateřských. Budou vyčleněna zařízení pro děti pracovníků záchranného systému, především lékařů a zdravotních sester.

• Vysoké školy mohou pořádat zkoušky, kde není více než 10 lidí.

• Zakazuje se pobyt studentů, kteří mají jiné bydliště v ČR, na kolejích. Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnost.

• Na středních školách bude zakázána praktická výuka.

• Základní umělecké školy musí zrušit i dosud povolenou výuku jeden na jednoho.

Restaurace, bary a kluby úplně zavřou

• Od půlnoci na 14. 10. úplně zavřou restaurace, kluby i bary. Bude možné prodávat jídlo s sebou ve výdejních okýnkách do 20:00.

• Hotelové restaurace mohou mít otevřeno do 20:00.

Pití alkoholu

• Zakazuje se pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

Omezení shromažďování

• Lidé se mohou shromažďovat v maximálním počtu 6 osob. Výjimku mají orgány státní správy a samosprávy.

• Omezení se týká skupin venku i vevnitř, například i sportovců.

Roušky

Všem osobám se s účinností od 13. října 2020 od 0.00 hodin do odvolání tohoto mimořádného opatření se zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest, a to ve všech vnitřních prostorách staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj) a v prostředcích veřejné dopravy. Zákaz se nevztahuje na osoby uvedené v mimořádném opatření vydaným Ministerstvem zdravotnictví 12.10.2020.

• Zavádí se povinnost nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy. Tedy na nástupištích, přístřešcích MHD nebo v čekárnách. Opatření platí do odvolání.

Ostatní opatření platí do 3. listopadu s výjimkou zavření škol, které platí do 1. listopadu.

Opatření by se po týdnu mohla zmírnit, pokud se reprodukční číslo za týden sníží na 0,8.

Vytvořeno: 13. 10. 2020
Poslední aktualizace: 13. 10. 2020 10:36