Přehled změn v mimořádných opatřeních

Od pátku 9. července 2021

● Od pátku 9. července je člověk považován za bezinfekčního minimálně dva týdny od ukončeného očkování. Platnost očkovacího certifikátu má nově neomezenou platnost.

● Plně očkovaní Češi nebudou muset absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář.

Neočkovaní zaměstnanci musí nově po návratu ze zahraničí na test.

● Služby a kultura - Kdo se nemůže prokázat kompletním očkováním (dva týdny po druhé dávce), musí buď prokázat, že je maximálně 180 dnů po nákaze koronavirem, nebo musí předložit platný test (antigenní nesmí být starší 72 hodin, PCR test pak 7 dnů).

Provozují i služby jako wellness, bazény, koupaliště, sauny nebo solné jeskyně na 75 %.

Obchody – Otevřeny mohou mít všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně - maximálně 1 na 10 m². Ruší se zákaz propagačních aktivit v maloobchodu.

● Roušky a respirátory - Platí povinnost nosit všude v uzavřených prostorách respirátor (či technicky stejně účinný prostředek). Lidé tak musí nosit respirátor v prodejnách, provozovnách, ve veřejné dopravě, motorových vozidlech (pokud nejste členové jedné domácnosti), zdravotnických zařízeních, na mezinárodních letištích a na nástupištích. Venku nejsou roušky a respirátory povinné. Není povinné nosit roušku v zaměstnání, pokud lidé mají své místo v kanceláři a pokud je člověk na jednom pracovním místě a jsou tam pouze spolupracovníci. Neplatí to ve společných prostorách, jako jsou šatny či jídelny.

Úřady a jiné instituce – Úřední hodiny fungují normálně a bez omezení.

● Úřady stále upřednostňují písemný, elektronický nebo telefonní kontakt před osobním, a to kvůli snížení rizika nákazy. Možnost osobního kontaktu je ale zachována. Ve vnitřních prostorách úřadů platí povinnost nosit chirurgickou roušku či respirátor.

● Po celé Evropské unii se do konce června automaticky prodlužovala platnost technické kontroly vozidla o 10 měsíců od konce původní platnosti. Platí to i pro řidičské průkazy.

Knihovny mohou otevřít, přítomen ale může být jen 1 člověk na 15 m² plochy.

● Stravování – Provozovatel nesmí do vnitřních stravovacích prostor připustit více lidí, než je míst na sezení. U jednoho stolu mohou být maximálně čtyři strávníci, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi stoly musí být rozestupy 1,5 metru. U dlouhého stolu může sedět více lidí, ale ve čtyřčlenných skupinkách, mezi kterými jsou rozestupy 2 m. Povinné zůstávají respirátory (mimo čas konzumace). Hotely a ostatní ubytovací zařízení jsou otevřeny. Za jakých podmínek můžete vycestovat a co vás čeká při návratu je na www.mzcr.cz.

Zahraniční cesty – Na stránkách ministerstva zahraničí je přehled zemí s podmínkami, které musíte před vstupem splnit.

Pendleři – Podmínky pro Čechy pracující v zahraničí se dynamicky mění. Podrobné informace najdete například na https://covid.gov.cz/situace/zahranici/pendleri.

● Profesionální sport – Je povolen. Sportovci i realizační tým se musí pravidelně testovat.

Amatérský sport – Veškeré týmové sportovní soutěže jsou pozastaveny. Na venkovní ploše může sportovat až 150 lidí najednou. Uvnitř může být až 75 lidí najednou, otevřené jsou také šatny a sprchy.

Návštěvy v nemocnicích, v zařízení následné a dlouhodobé péče či v sociálních zařízeních, ale i ve vězeních – Jsou povoleny za určitých podmínek.

Vzhledem k stále se měnící situaci sledujte aktuální informace na webu ministerstva zdravotnictví a ministerstva zahraničí.

Vytvořeno: 14. 7. 2021
Poslední aktualizace: 14. 7. 2021 11:18