Elektrozařízení

Zpětný odběr elektrozařízení - Červené sběrné nádoby naleznete v ul. Nám. Republiky (hasičská zbrojnice), ČSA (otočka busu), Osecká ul. (parkoviště), parkoviště na městském hřbitově, Spojeneckých letců a v ul. Libkovická

Červené kontejnery na třídění starého elektrozařízení od ASEKOL.pdf (429.23 kB)

Úklid od sklepa až po půdu  – Vyhoďte staré elektro!

Ulehčete své hlavě a vykročte do nových dnů s čistým svědomím a uklizeným bytem. Psychologové vám řeknout, jak to souvisí. Uklizené a čisté prostředí bez zbytečných a nepoužívaných předmětů, kde žijete, pomáhá výrazně ulevit od stresu a navodit pohodu a odpočinek. S čím začít? Jednoduchým a časově nenáročným trikem je vytřídit staré rozbité nebo nepoužívané drobné elektro. Patří do červených kontejnerů, kterých je nyní v České republice již 2 800. Kde je ten Váš? Podívejte se na stránky www.cervenekontejnery.cz.

Co patří do červeného kontejneru?

S radostí zde můžete vyhodit starou a nepoužívanou: myš, klávesnici, tiskárnu, sluchátka, videokameru, baterie, mp3 přehrávač, elektrické hračky, elektronické hry, hudební přehrávače, rádia, elektronické nástroje, kalkulačku, kazeťák, fotoaparát, tablet, pda, telefon, fax, mobil, počítač nebo gramofon.

FAKTA - Jak pomůžete recyklováním vysloužilého elektrozařízení?

Díky zpětnému odběru 100 ks mobilních telefonů např. dojde k:

• k úspoře elektrické energie, ve výši 0,475 MWh
    • 60 W žárovka svítící nepřetržitě 11 měsíců
    • manuální práce silného muže, usilovně pracujícího nepřetržitě 20 měsíců 8 denně
  • ke snížení produkce skleníkových plynů, protože není vyprodukováno 122 kg CO2.
    • vyprodukuje osobní automobil, který ujede dvakrát vzdálenost mezi Prahou a Ostravou
    • vyprodukuje vlak, který ujede vzdálenost mezi Prahou a Paříží 117 krát

Díky zpětnému odběru jednoho kusu televize (resp. monitoru) například dojde:

• k úspoře elektrické energie ve výši 162,39 kWh (125,04 kWh u monitoru).
    • 60W žárovka svítící nepřetržitě 4 měsíce (3 měsíce u monitoru)
  • k úspoře energetických surovin; například se nemusí vytěžit 2,89 litrů ropy (3,05 litru u monitoru) a 4,38 kg uhlí (2,86 kg u monitoru).
  • Potřebné k ujetí 22 km v osobním automobilu s běžnou spotřebou (23 km u monitoru).
  • Stejné množství uhlí se spotřebuje pro jedno přiložení do kotle ústředního vytápění v běžném rodinném domě;
  • ke snížení produkce skleníkových plynů, protože není vyprodukováno 44 kg CO2 ekv. (32,3 kilogramu u monitorů).
    • Stejné množství CO2 vyprodukuje osobní automobil, který ujede vzdálenost mezi Prahou a Ostravou.

Červené sběrné nádoby naleznete v ul. Nám. Republiky (hasičská zbrojnice), ČSA (otočka busu), Osecká ul. (parkoviště), parkoviště na městském hřbitově, Spojeneckých letců a v ul. Libkovická

Vytvořeno: 1. 8. 2019
Poslední aktualizace: 1. 8. 2019 13:15